1. Tulajdoni lap beszerzése
Ingatlan eladás előtt fontos beszerezni az ingatlan tulajdoni lapját. A tulajdoni lap tartalmazza az ingatlan adatait, a tulajdonosokat, az ingatlanra bejegyzett terhet. De innen tudod meg azt is hogy az adott ingatlan milyen megnevezéssel van rögzítve az ingatlan-nyilvántartásban. A vevők már az ingatlan megtekintésekor szokták kérni, hogy mutass nekik egy friss tulajdoni lapot. A tulajdoni lapról és annak beszerzéséről EBBEN a cikkben olvashatsz részletesen.
2. Térképmásolat beszerzése
Erre házak eladásakor lesz szükséged. Az országos ingatlan-nyilvántartó rendszerből lekért térképmásolat mutatja meg hogy az adott ház, vagy épület, hogyan helyezkedik el a telken, milyen a formája (kontúrja). Illetve hogy egyáltalán szerepel-e az épület. Feltüntetésre került-e?
Ennek a beszerzése is ugyanazon az online felületen megoldható, mint ahonnan a tulajdoni lapot lehet igényelni.

3. Adatok ellenőrzése!
Ellenőrizd, hogy a friss tulajdoni lapon passzolnak-e az adatok a valósággal! Ez nagyon fontos! Tulajdonosok, terhek, jogok, méretek, megnevezések…stb. Ha valami nem megfelelő, akkor azt javítani kell az illetékes földhivatalban.
Sokszor előfordul, hogy egy már kifizetett hitel, vagy egy már teljesített CSOK, SZOCPOL még mindig teherként van feltüntetve az ingatlan tulajdoni lapján. Ezeket töröltetni kell! Az adásvételnél problémát okozhatnak!
4. Személyes okmányok
Mielőtt elkezded hirdetni az ingatlanod, nézd meg hogy az eladás szempontjából érintett személyek okmányai érvényesek-e! Személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya! Amelyik lejárt, vagy esetleg változott, vagy nincs meg.. Pótolni kell! Ezek kelleni fognak az adásvételi szerződés megkötéséhez!

5. Az ingatlan felkészítése az eladásra.
Ez egy olyan feladat amit csak kevesen tesznek meg a kellő részletességgel az ingatlan eladása előtt, pedig 5-10%-ot nyerni lehet vele az eladásakor. Erről már írtam egy részletes cikket, ahol megismerheted hogy miket kell megtenni az ingatlan felkészítéséhez, ami által közelebb jutsz a legjobb eladási ár eléréséhez. Ezt itt tudod elolvasni.
6. Az ingatlan árának a meghatározása.
Az előkészületek során ki kell alakítani az aktuális piachoz igazított irányárat is. Ha túl alacsony az ingatlan irányára, akkor bukhatsz az eladáskor, ellenben ha túl magas áron kezded el hirdetni akkor pedig döcögős lesz az eladás ami szintén rosszabb vételárat fog eredményezni mintha a piaci viszonyoknak megfelelően áraztad volna be az ingatlan már az eladás elején!
Amennyiben szeretnél biztosra menni az ingatlan árával kapcsolatban, akkor nézd meg ezt az oldalt!

7. Energetikai Tanúsítvány beszerzése
Eladásakor szükség lesz egy az ingatlanra kiállított Energetikai Tanúsítványra. Ez a tanúsítvány mutatja meg az ingatlan várható energiafelhasználását és ad esetleges korszerűsítési javaslatokat az energetika javítása érdekében. Ez a dokumentumot csak erre jogosult szakember készítheti el. A törvény szerint már az ingatlan meghirdetésekor rendelkezni kell vele, így minél előbb meg kell csináltatni!
8. Villamosbiztonsági vizsgálat
Törvény írja elő hogy ingatlan eladáskor szükséges egy villamosbiztonsági felülvizsgálatot csináltatni az adott ingatlanra. Ez a vizsgálat megmutatja hogy az ingatlan elektromos hálózata megfelel-e az építéskori szabványoknak, továbbá feltárja azokat a hiányosságokat amik alapján érdemes, vagy szükséges lehet korszerűsíteni a hálózatot. A vizsgálatról egy jegyzőkönyv készül, amit át kell adni a vevőnek!

9. Dokumentáció készítése az ingatlanról.
Ez egy „gyűjtögető” feladat amit még az ingatlan hirdetése előtt érdemes megcsinálni. Össze kell szedni az ingatlanról minden olyan anyagot, ami a vevő tájékoztatásához kell, illetve amelyeket az eladás során te fel fogsz használni.
Ide tartozik a korábban említett tulajdoni lap és térképmásolat is. De ezeken kívül szükséges lehet még… Tervek, műszaki leírás az ingatlanról. Osztatlan közös tulajdon esetében a használati megállapodás.
Rezsiszámlák…
…egy évre visszamenőleg, hogy igazolni lehessen az ilyen irányú kiadásokat. Ha nincs kézzel fogható számla, mert eldobtad, vagy mert online számlát kaptál és online fizettél, akkor érdemes a szolgáltatótól megszerezni az előző évre vonatkozó adatokat. A legfontosabb a fűtés éves díja, gáz éves díja, társasház esetén a közös költség igazolás…stb. Ha történt felújítás és arról van dokumentáció, akkor az is jól jöhet.
Fotókat kell készíteni…
…az ELADÁSRA MÁR FELKÉSZÍTETT ingatlanról. Ha szükséges akkor szakember bevonásával. Az ingatlan eladáshoz szükséges fotók elkészítéséről egy másik bejegyzésemben olvashatsz részletesebben. Ingatlan fotók elkészítése.

Alaprajzot kell készíteni…
…az ingatlanról. Hogy milyen alaprajzot és milyen formában érdemes majd használni az eladás során, arról itt olvashatsz részletesebben.
Meg kell írni az ingatlan hirdetési szövegét.
Több verzióban is. Más kell az ingatlanhirdetős portálikra és más kell a Social médiába. Minden verziót el kell készíteni előre, hogy amikor szükséges akkor csak be kelljen másolni és a már futhatnak is a hirdetések.
Készíts egy infós anyagot…
…amit át tudsz adni a vevőnek amikor megnézte az ingatlant. Ennek örülni fog a vevő, hiszen ilyen nem kap szinte sehol sem. Ráadásul nagyon hasznos lehet amikor a vevő otthon mérlegeli, hogy melyik ingatlant válassza. A tiedről minden infója meg lesz ebben az anyagban! Az infós anyag tartalmazzon egy A4-es méretű leírást az ingatlanról egy jellemző fotóval, hogy könnyen beazonosítsa a vevő később. Legyenek benne az ingatlan adatai. A rezsi adatok. Egy alaprajz. Egy tulajdoni lap és egy térképmásolat (háznál). Az elérhetőségeid. Természetesen ezt tetszetősen összeállítva kell átadnod.

Ha lelkiismeretesen nekifogsz és megcsinálod az előkészületeket, még az ingatlan piacindítása előtt, akkor az elkövetkező 1-2 napra elég sok feladatod lesz, de megéri a fáradságot, mert ezekkel már nem kell foglalkoznod menet közben és nem akkor kell kapkodnod amikor szükséged lesz rájuk.
Jó előkészületeket! Sikeres eladást!
Az ingatlan eladás teljes folyamatáról ITT olvashatsz egy cikket.